Hizmetlerimiz

Sporcu Rehabilitasyonu

Sporcu Rehabilitasyonu

Sporda rehabilitasyon mümkün olan en kısa süre içinde sporcuları yaralanma öncesi seviyedeki fonksiyona ya da performans düzeyine ulaştırmak için gerekli olan işlemlerin tümüdür.

Normal rehabilitasyonda kullanılan yöntem ve yaklaşımlar sporculara uygulandığında hızlı ve güvenli bir şekilde aktiviteye dönüşü sağlayamayabilirler.

Sportif yaralanmaların rehabilitasyonunda, aktiviteye dönüşü hızlandırmak için spora özgü fonksiyonel egzersizler içeren bireyselleştirilmiş rehabilitasyon protokolü ile klasik, klinik temelli rehabilitasyon teknikleri birleştirilir.

 

Sportif rehabilitasyonda rehabilitasyonun 2 amacı vardır:

– Yaralanmış vücut bölümlerinin fonksiyon kaybını ve kondüsyonunun düşmesini önlemek,

– Yaralanmış vücut bölgesini etkili, mümkün olduğunca hızlı ve güvenli bir şekilde rehabilite ederek sporcunun yaralanma öncesindeki aktivite seviyelerine ve spora dönmesini sağlamaktır.

Sporcu rehabilitasyonu, oldukça uzun süre alan ve ekip çalışmasını gerektiren bir tedavidir. Bu ekibin içinde hastalığın uzmanı olan doktor ve fizyoterapist tedavi başlangıcında anahtar rol üstlenir. İlave olarak sakatlanma tipine göre değişmekle birlikte branş uzmanları, tıbbi teknisyen, laborant, hemşire, masör / masöz, ortez – protez teknikerleri de bu ekibin içinde görev alabilir. 

 

Rehabilitasyonun bileşenleri

● Sporcunun yarışmalara tekrar katılımını sağlamak amacıyla kullanılan klinik temelli bir rehabilitasyon programı bireye özgüdür ve çok aşamalıdır.

● Rehabilitasyon programının ilerletilmesinde her bir bölüm bir önceki bölümün üzerine inşa edilmektedir.

 ● Protokoller sporcunun tüm vücudunun başarılı bir şekilde aktiviteye dönüşünü hazırlayacak şekilde olmalıdır

 

Bu site, Gelişim Medya® Kurumsal Web Hizmeti Sistemi ile hazırlanmıştır.